sobota, 6 lipca 2013

Pierwsza pomoc dla małego dziecka, cz.1

Relacje z warsztatów pierwszej pomocy dla małego dziecka

Zadławienia

My rodzice wiemy najlepiej jakie ciekawskie są maluszki. Wkładają do buzi, co tylko wpadnie im w rączki, czasem są to małe przedmioty, które mogą spowodować zadławienie. Co zrobić jeżeli do tego dojdzie?

Jeżeli jest to możliwe, usuńmy ciało obce ręką. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ tchawica u małego dziecka ma kształt lejkowaty (zwęża się ku dołowi), więc małe rzeczy, które tam wpadną mogą łatwo utknąć.

Bezpieczniej jest zastosować poniższą procedurę:

  1. Niemowlę i małe, lekkie dziecko układamy na brzuchu na naszym przedramieniu. Dla bezpieczeństwa, lepiej oprzeć rękę na udzie. Dziecko powinno mieć głowę skierowaną w dół. Możemy dłonią podtrzymać główkę malucha, ustawiając ją w taki sposób, aby ciało obce wypadło nam na dłoń.
    Uderzamy 5 razy między łopatki ruchem posuwistym w stronę głowy. Jeżeli nie poskutkuje:
  2. Układamy dziecko na plecach, nadal na naszej ręce, i uciskamy 5 razy dwoma palcami przeponę popychając ją w stronę głowy.
  3. Jeżeli nie poskutkuje kontynuujemy po 5 uderzeń między łopatki i uciśnięć przepony aż do skutku.
U dziecka, które już stabilnie stoi, stosujemy procedurę jak u dorosłego.
Obejmujemy dziecko pod żebrami i uciskamy przeponę. Będziemy musieli uklęknąć lub usiąść  na podłodze za dzieckiem, tak żeby było nam wygodnie wykonać uciski przepony. Jeżeli nie skutkuje uderzamy między żebra.
A co jeżeli dziecko przestanie oddychać? Rozpoczynamy sztuczne oddychanie. Ciało obce nie zablokuje dopływu powietrza do płuc ponieważ tylko jedno oskrzele jest skierowane pionowo w dół (ono może rzeczywiście zostać zablokowane), ale drugie jest skierowane na bok, ciało obce tam nie wpadnie, dotrze tam wdychane przez nas powietrze.
O tym jak bezpiecznie wykonać sztuczne oddychanie u noworodka napiszę w następnym odcinku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz